March 2011

Rozhovor s VÁMI na stránkách folmici.cz?

28. march 2011 at 19:47 | m y s t a n n |  Blah blah blah

Na mých stránkách folmici.cz právě probíhá úplně nová kreslící megasoutěž "Velikonoční pastelkování", jejíž 1. cenou je rozhovor s vítězem na hl. straně webu!!
Téma megasoutěže je, jak již název napovídá, velikonoční. Za úkol je nakreslit velikonoční pohlednici. Ale pozor! Jen pastelkami, nebo jinou tradiční technikou; jen ne v počítači!
Možná si říkáte, proč zrovna já, takový člověk, který dělá nakonec už jen digital art, pořádá něco takového.
Důvod je prostý. Dřívě se děti učili kreslit na papír, pastelkami, voskovkami, a podobně. První krůčky při kreslení jsou vždycky těžké, ale snadněji je člověk zvládne s pastelkou, než s počítačovou myší, se kterou neumím například kreslit ani já.
Mám z toho tak trochu černé svědomí, že je to tak trochu (dobře, hodně) i moje vina. :(. Malé děti, chodící na Folmíky, jsou prostě přesvědčeny, že když si stáhnou ten "Pant tol SAY", tak budou okamžitě vytvářet nádherné obrázky. Ale, bohužel, není tomu tak. Tyto obrázky první obrázky nejsou ani trochu pěkné, jsou kostrbaté a bez duše. Bez duše, kterou kupříkladu jednoduché nedokonalé obrázky kreslené rukou nikdy nepostrádají. V kreslených obrázcích vidíte něco z dítěte, jeho cit pro tvary, barvy. Díváte se na místa, kde přitlačilo pastelkou, protože to tak pocítilo. Tyto pastelkové, fixkové a voskovkové obrázky mají svoje nezaměnitelné kouzlo.
Naproti tomu stojí digitální experimenty (pokus v SAI, pokus v GIMPU), na kterých nenajdete nic, co by mohlo být krásné nebo kouzelné.
Já nechci, aby se děti učily kreslit v počítači. Protože to není lehké. Sama si dobře vzpomínám na své první digitální obrázky z malování, poté na první photofiltrové pokusy....ale ke Gimpu a Sai jsem prostě nepřešla hned, ale až poté, co jsem se alespoň trochu naučila kreslit.
Nejvíce mne rozesmutní, když na svém webu vidím pod svým komiksem, nebo i pod nějakým digi obrázkem šikovného zkušeného člena klubu komentář: "ahoj kde si stahnu ten sai plz?"..."a jak se to pise a kde to stahnu ten program jak se v nem vytvari folmici?"..."prosimvas stahla jsem si ten gimp ale vube to v nem nechapu, vysvetlete mi to nekdo prosim :'''(.".

Jsem si plně vědoma tomu, že tohle není správně. Tolik bych chtěla tomu zabránit.
Nejsem schopna najednou jako mávnutím proutku "přeorientovat" spoutu dětí na pastelkové obrázky...to skutečně ne. Tak jsem alespoň vyhlásila tuto megasoutěž, která má tradiční kresbu podpořit ;-). Zúčastnit se jí můžete i vy!

Komiks - zdokonalování během měsíců ;D

26. march 2011 at 12:45 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu

KLIK NA LINK

Je to už tak třičtvrtě roku, co jsem začala kreslit svůj komiks digitálně. Člověk by řekl, že se za tu dobu nic nezměnilo. Přece jen, když něco sledujeme dlouhodobě a pravidelně, tak si změn moc nevšímáme...
Nicméně, nutno konstatovat, že já se svým komiksem čas od času ráda experimentovala, takže byly změny většinou patrné :''D. Nebo jsem ani nemusela experimentovat, stačilo, abych pokročila v kreslení. Konkurence je veliká, chci, aby byl můj komiks dobrý :D.

Čím vším si tedy digitální komiks Folmíků prošel?
• První 3 stránky 1. řady byly kresleny ještě úplně bez tabletu, v GIMPU.
• Ostatní strany 1. řady jsou už tabletem, ale nějak retardovaně vybarvované....Jako bych ještě neuměla s vrstvami, či co :''D
• 2. řada.. Slabší 1. stránka (Gimp+tenké linky=katastrofa), poté 8 stránek s tlustým lineartem, který ale vypadal pěkně střapatě. Thanks, GIMP ._.
10. stránka= nástup SAI v komiksu . Do nějaké 20. stránky se styl více méně nezměnil.
21., 22., 23. stránka. Každá z nich vypadá jinak, hledala jsem styl..
24. stránka.. NAŠLA JSEM HO! :''D
...
• Zatím poslední stránka vypadá takto >><<
• A teď? Momentálně hledám nejlepší způsob kreslení vlasů, ahuhuuu XD.

• Komiks Folmíci • 34. stránka 2. řady

23. march 2011 at 19:27 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu


<< Klikněte na náhled
Od poslední stránky komiksu Folmíků neutekl ani týden a už je tu další :-). Je to asi proto, že mě tako stránka skutečně bavila (byla hotova za dva dny!). A to navzdory tomu, že jsem nejdříve vůbec nevěděla, o čem bude. Měla jsem totiž děj 2. řady dokonale promyšlený..ale asi tak plus mínus do 30. řady. Od té doby víceméně improvizuju. Nyní nemám vymyšlenou předem žádnou hlášku či vtip, v hlavě mi leží jen hrubá skica děje této řady. To i začátek té třetí mám promyšlený stokrát lépe 8D.
PROČ mě to tedy bavilo? Vinu házím na vymyšlení a uspořádání okének.. a pak na to okénko s Myrthou a Felií v akci. POPRVÉ totiž kreslim takovou scénku do komiksu. Byla jsem přesvědčena, že to chtělo oživit, protože už 33 stránek jsou to jenom dialogy D:.
Co do grafiky, celkem se to dá, nelíbí se mi Lolin outfit, ale za to si můžu sama. Já jsem jí ho jen tak nakreslila, když asi 15 stránek dozadu [tadyk] stála kdesi v pozadí a teprve teď někdy u minulé stránky jsem si uvědomila, že se děj odehrává vlastně ve stejný den a Lola se převlékat nebude D:. Ahahaha :'''D

Napište mi, prosím, co si o stránce myslíte.. mám na komiks vždycky strašně málo reakcí a já podle toho nedokážu posoudit, jestli se vám líbí kupříkladu nový styl kresby :''D

PS: Nemá to tady co dělat, protože to s komiksem absolutně nesouvisí, ale...Dneska má Damon Albarn narozeniny!! 8D ♥

Jak kreslím? VIDEO!

20. march 2011 at 12:41 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu
Máme to tu samý komiks, už by to chtělo nějaký normální obrázek, co? :-)
Už tři týdny jsem navíc žádný nenakreslila, takže už mi beztak moje galerie na DeviantArtu zarůstala pavučinami...
Že nakreslím snící Kayu z Folmíků, mne napadlo v pátek ve sprše (místě, kde se zpravidla zrodí tři čtvrtiny mých nápadů). Obrázek jsem promyslela dopodrobna. Věděla jsem, že s ním bude dost práce. Tak jsem se rozhodla, že si ještě nějakou přidělám a rovnou natočím při kreslení video! :-D
Je to tak, tento šílený nápad s šíleným obrázkem a šíleným videem zabral (jak překvapivě, ahuhů) v podstatě celou sobotu. Byla jsem skutečně ráda, když jsem to měla konečně hotové :D.
Video je složeno z krátkých, mnohonásobně zrychlených úseků kreslení (program, který mám, mi neumožňuje netáčet delší, než dvouminutové části D:).

Moc se těším na vaše komentáře :-).

• Technická data k obrázku:
Název: Snění
Doba vytváření: +-8 hodin
Originální velikost: 1000*700px.
Program: Paint tool SAI
Příslušenství: tablet

• Technická data k videu:
Program: Aviscreen + MS movie maker
Délka: 2:42

Pokud se vám video líbí a nechcete si nechat ujít další, můžete se přihlásit k odběru :-).
• Komiks Folmíci • 33. stránka 2. řady

17. march 2011 at 21:36 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu

<< Klikněte na náhled
Takřka po týdnu (! :D) jsem dodělala další stránku 2. řady komiksu Folmíků. Měla jsem sice předem dokonale rozepsaný text do bublin (který jsem nkonec stejně pozměnila), ale okénka byla skečnuta jen tak narychlo. Proto mi tentokrát dost dlouho trvalo obtahování. Zároveň za to také dost mohlo 3. okénko. Perspektivu jsem ještě pořádně necvičila a podle toho to také vypadá.. Navíc, jestli byl něco skutečný mor, pak kreslení těch židlí. Skutečně. Udělat je tak, aby byly perspektivně více méně přijatelné a aby na nich postavy skutečně seděly....peklo.
Naproti tomu byla zábava kreslit ty poháry (:3) a servírku (! :D), líbí se mi její výraz.

1. Jak se stránka líbí vám?
2. Má se v komiksu ještě někdy objevit servírka Kristýna?
3. Máte taky takovou chuť na zmrzlinový pohár? :3

Thanks for your interest. I wonder why the hell I have too less comments.
This always tells me the worth of all my art. There ISN'T any worth. Thank you.

• Archiv komiksu • 2. řada - 21.-32. díl

17. march 2011 at 16:19 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu
Jelikož se jedná o relativně nové stránky, ráda bych proto slyšela vaše názory.
Feel free for commenting. Thanks.
Poslední část archivu 2. řady mého komiksu. Všechny stránky (možná až na první, ale už si to nepamatuji) pocházejí již z tohoto roku. Poslední z nich je stará týden.

Na zhruba prvních pěti stránkách je patrná jedna zvláštní věc, a to konkrétně neustálé měnění stylu (jak kresby, tak také bublin). Mějte pro to, prosím, pochopení. Jsem amatér a hledám styl, který by mi vyhovoval nejvíc.
Od 24. stránky potom vše již zůstává.

21. stránka ~ 22. stránka ~ 23. stránka ~ 24. stránka ~ 25. stránka ~ 26. stránka
27. stránka ~ 28. stránka ~ 29. stránka ~ 30. stránka ~ 31. stránka ~ 32. stránka

• Archiv komiksu • 2. řada - 11.-20. díl

16. march 2011 at 21:00 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu
Je tady druhá třetina archivu 2. řady komiksu Folmíků, ve které se konečně začíná něco dít :-).
Poprvé se zde objevují postavy jako je Jirka, Viktor, Lena, Felia, Thomas a na chvilku také Ina a Myrtha.

Následujících 10 stránek bylo vytvářeno v období (zhruba) říjen 2010 - prosinec 2010.

11. stránka ~ 12. stránka ~ 13. stránka ~ 14. stránka ~ 15. stránka
16. stránka ~17. stránka ~ 18. stránka ~ 19. stránka ~ 20. stránka

• Archiv komiksu • 2. řada - 1.-10. díl

13. march 2011 at 19:50 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu
Rozhodla jsem se, že odkazy na stránky 2. řady budu vkládat po kouskách, přestože máte kdykoli možnost přečíst si je najednou. Jde mi o to, že shrnout 32 stránek jedním článkem je..divné.

Následujících 10 stránek bylo vytvářeno v období (zhruba) srpen 2010 - říjen 2010. Až na poslední z nich jsou všechny vytvářené v Gimpu.
1. stránka ~ 2. stránka ~ 3. stránka ~ 4. stránka ~ 5. stránka
6. stránka ~ 7. stránka ~ 8. stránka ~ 9. stránka ~ 10. stránka

• Archiv komiksu • 1. řada

10. march 2011 at 16:49 | m y s t a n n |  Smysl mého života, aneb množství radioaktivního materiálu

V pátek zde byla vložena anketa, jestli máte zájem o to, abych o nových stránkách komiksu Folmíků, který publikuji jako webcomic na mém webu folmici.cz, vždy informovala i zde na blogu. Více než polovina byla pro možnost, že komiks chce. Dobře tedy :).
Začnu tím, že vložím odkaz na 1. řadu. Chci vás jen upozornit, že díly jsou skutečně dost staré a kreslené (až na poslední 2 díly) bez tabletu. Berte je proto, prosím, s dostatečnou rezervou :'D.

1. řada komiksu Folmíků má 8 dílů a jedná se o úvod do jejich příběhů. V této řadě se totiž Folmíci seznámí (jak jinak, než tím, že se jeden přistěhuje - clishé :)).

Honza a Filip jsou dva kamarádi, kteří si žijí bezstarostný klukovský život. Krátce před začátkem školního roku se k nim do domu ale nastěhuje nová rodina s dcerou Lolou a kluci začnou mít strach, že je s jejich zábavou konec. Nakonec se ale ukáže, že je Lola jiná, než se původně zdálo...

1. ŘADA: ČTI

Trolluji na téma: SAIisté, "mykání", manga, Hetalia

8. march 2011 at 20:14 | m y s t a n n |  Trollování (případně nějaké normální názory)
Trollin', aneb když Myst trolluje všechno a všechny kolem >:D

Zdroj naprosto trollézního trollobrázku:
http://kyu-neko.deviantart.com/art/itrollu-164789875
Autor trollfacu samotného: http://whynne.deviantart.com/


.
O malých GIMPistech SAIistech
Tak na tohle téma se chystám napsat v nejbližší době rozsáhlejší článek.
Teď se zeptám těch, kteří rádi digitálně kreslí: Všimli jste si někdy toho, jak mnohé dnešní osmileté holčičky již dávno zanevřely na tužku a berou do ruky myšku, papír nahradí Gimpem a místo krásných dětských obrázků, ve kterých je srdce, tvoří příšerné digitální zrůdy?
NE, není pravda, že DIGITÁLNÍ OBRÁZKY = HEZKÉ OBRÁZKY.
Tím, že tyto holčičky již v mladém věku zahodí pastelky, se tak trchu připravují o možnost se naučit kreslit, nemyslíte? Nebo alespoň se naučit kreslit dříve, než jejich pastelkoví vrstevníci. Je přece všem známé, že digitálně je to ze začátku mnohem těžší, než pastelkou :/.
V každém, třeba nedokonalém dětském obrázku kresleném tradičně je něco kouzelného...Zatímco na těch ubohých digitálních pokusech skutečně není kouzelné nic :'(.
_________________________________________________

O mykání(?)
Máme ro vás nové rozvrhy hodin.
Startujeme novou megasoutěž!!!!

Ne, tohle nejsou věty zkopírované z webu Folmíků. Tohle jsou věty převzaté z blogů, které vždy píše jeden jediný člověk. Ovšem člověk, který nemá důvod psát v první osobě množného čísla! :D
Jedná se prostě jen o lidi, kteří chtějí být jako Folmíci. Mě osobně dost mrzí, když se na nějakém blugu objeví dokonce přepsané celé věty z Folmíků..bohužel, zdá se mi, že poslední dobou na ně narážím čím dál tím častěji.

Otázka zní: o co těmto individuům jde? :D
_________________________________________________

O stylizování do mangy
Zjistila jsem, že nesnesu, když někdo stylizuje do mangy, aniž by jeho obrázky vypadaly jako manga.
Já osobně jsem to s mangou vzdala už dávno, nicméně znám spoustu lidí, kteří by se měli raději držet svého stylu ;_;. Špatně nakreslená manga někdy vypadá spíše jako dost trapný pokus. Toť názor pouhého pozorovatele. :D

_________________________________________________

O Hetalii
Za toto budu linčována. Odpusťte prosím, fanoušci, já jen trolluji.
Nesnáším Hetalii. Protože je všude. Všichni jsou ní posedlí, nemluví o ničem jiném, než co zase pronesla Itálie, jak by se k sobě hodili Anglie a Japonsko...etc..
Znám taktéž spustu dobrých kreslířů, kteří nechali svých fantastických OC a kreslí už jen a jen Hetalii :(.
Je to mor, lidi.
_________________________________________________

Komiks...mám vkládat/nemám vkládat?

4. march 2011 at 14:40 | m y s t a n n |  Můj život a živoření (napsáno trollími slinami)


Většina z vás asi ví, že kromě klasických obrázků kreslím také komiks o Folmících.
Popravdě řečeno, pravdou je, že kreslím HLAVNĚ ten komiks - obzvláště poslední
dobou se mu totiž dost věnuji.
Nicméně, komiks uveřejňuji jen na svém webu.
Už několikrát jsem byla dotázána, jestli nechci svůj komiks uveřejňovat i zde.
Řeknu to takhle - mně osobně je to jedno, záleží jen na vás :-)

Proto vás prosím, hlasujte v anketě, jestli mám komiks vkládat i na The Lair.

Dík, Myst.

EDIT: Pro ty, kdo to nepochopili: Nebudu sem vkládat hotové KOMIKSOVÉ STRÁNKY, budu vkládat jen články O KOMIKSOVÝCH STRÁNKÁCH, s odkazem na Folmíky.